Mynet Sohbet

Sohbet Siteleri Popülerliğini Kaybetti mi?

Merhaba arkadaşlar, bugün son yıllarda en çok sorulan soruların başında gelen Sohbet Siteleri Popülerliğini Kaybetti mi? sorusunu cevaplayacağız.

Sohbet siteleri özellikle sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasından sonra ne yazık ki 2000-2010 yılları arasında olan popülerliğini kaybetmiş durumda. Özellikle İnternet Relay Chat kısa adı ile IRC sunucuları şu an zar zor ayakta duruyor diyebiliriz.

Sohbet Siteleri

Geçmiş yıllara baktığımızda, yeni insanlarla tanışmak için neredeyse tek seçenek olan IRC sunucuları, artık insanların daha popüler uygulamalar kullanmasından sonra yeni nesile hitap edemez bir duruma geldi. Çünkü yeni nesil daha hızlı daha popüler, sohbet ettiği insanı anında görebileceği ve gördüğü kişi ile eğer ilgisini çekerse konuşmaya devam edeceği bir ortamda kendini daha rahat hissediyor.

sohbet siteleri

Son yıllarda sohbet siteleri‘nin popülerliğini kaybetmesinin en büyük nedenlerinden biri de; ne yazık ki erkek kullanıcıların çoğu arayışlarının sohbetten daha çok cinsel taleplere çevirmiş durumda, bu durum sohbet sitelerinde zaman geçiren kadın kullanıcıların en büyük şikayet konusu. Sohbet sitelerine giriş yapmak için sadece tek bir kullanıcı adına ihtiyaç olması ve tamamen anonim olarak takılması, kişisel bilgilerine kimse tarafından ulaşılmamanın verdiği rahatlık; erkek kullanıcıların cinsel taleplerini rahatça dile getirmelerine neden oluyor. Bu durum IRC’nin şu an ki popülerliğini kaybetmesindeki en önemli nedenlerden biri haline gelmiş durumda.

IRC Sohbet Siteleri Eski Popülerliğini Kazanabilir mi ?

Büyük bir ihtimalle bu sorunun cevabı HAYIR. Neden derseniz yukarıda da bahsettiğimiz gibi; IRC daha çok 2000 2010 yılları arasında kısıtlı şartlar ile üretilmiş ve kullanılmaya başlanmış bir canlı sohbet platformu durumundaydı. Zamanla teknolojinin ve sistemin gelişmesine ne yazık ki IRC yeteri kadar ayak uyduramadı ve geride kaldı. Örnek vermek gerekirse: Gelişen teknolojiye rağmen hala IRC’de herhangi bir profil fotoğrafı belirleme özelliği yok veya bir başka örnekle herhangi bir farklı uygulamaya gerek duymaksınız karşınızdaki kişi canlı olarak görme şansınız bulunmuyor. Tüm bunları düşünürken bir tarafta da yüzlerce arkadaşlık sohbet siteleri olduğunu ve bu sitelerin neredeyse tamamında karşınızdaki kişi daha sohbet etmeden görüp değerlendirebileceğiniz, yaptığınız değerlendirmeye göre konuşup tanışabileceğiniz bir sistem mevcutken, yeni nesil kullanıcılar için IRC sohbet siteleri‘nin eski popülerliğini kazanması ne yazık ki imkansızdır.

Neden Sohbet Sitelerini Tercih Etmeliyiz?

Sohbet siteleri daha çok gizliliğe önem veren kişiler tarafından kullanılmaktadır ve bence bu durum IRC’nin en güzel özelliğidir. Eğer biri ile anonim olarak sohbet etmek isterseniz, herhangi bir görsele ihtiyaç duymadan sohbet edebilirsiniz.

Yapılan psikolojik araştırmalarda; tanıdığınız kişilerle edilen sohbetlere göre sıradan kişilerle edilen sohbetlerin daha sıcak ve rahatlatıcı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca IRC sohbet siteleri aracılığı ile sürekli giriş yaptığınız bir sitede kullanıcı adınızı kaydederek, o kullanıcı adınızı sadece kendiniz sahiplenebilir ve kişisel bir kimlik oluşturabilirsiniz. Bu durum da sizin orada herhangi bir kimlik ve kişisel bilginizi paylaşmadan bir hesap oluşturmanızı ve yeni dostluklar kurmanızı sağlayacaktır.

Geçmişe baktığımızda sohbet siteleri aracılığı ile onlarca farklı kişi ile tanıştığımızı ve şuan bile devam eden dostluklar kurduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sohbet siteleri arkadaşlık için eğer doğru kullanılırsa en güzel arkadaşlıklara yelken açabileceğiniz samimi bir ortamdır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sohbet siteleri daha çok kanal genelinde aynı anda 10-15 hatta daha fazla kişi ile aynı anda sohbet edebilme imkanı sunan bir platformdur. İlk olarak amacınız sohbet ise, özel mesaj ayarlarından özel mesajınızı kapatın ve sadece kanal genelinde sohbet edin. Eğer kanal genelinde sohbet sırasında biri ilginizi çekerse zaten özelinizi açarak dilediğiniz zaman sohbet edebilirsiniz.

Sohbet siteleri sıcak ve samimi sohbetleri bulabileceğiniz bir ortamdır fakat insanlar bazen karşısındaki bireylere çok kolay güvenmektedir. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir, Asla karşınızdaki insana tamamen güvenmeden kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız.

Cinsel sohbetlerden kaçının, bu kuralı özellikle erkekler için söylüyorum. Cinsellik elbetteki su, yemek, uyumak gibi bir ihtiyaçtır, bunu herkes kabul ediyor fakat bunu konuşmak için doğru zamanı doğru insanı yakalamak en doğru yaklaşım biçimidir. Gidip direk insanlar sapkınlık yapmak sizlere hiç bir şey kazandırmayacaktır.

Hangi Sohbet Sitesini Tercih Emeliyiz ?

Türkiye’de bu alanda hizmet veren kaliteli sayılabilecek sunucu sayısı ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmemektedir. Türkiyenin en çok tercih edilen sunucularına baktığımızda:

Sohbet.NETSoyle.NETTRSohbet.Com gibi belli başlı sunucular gelmektedir.

Firmamızın sohbet sitesi ise: IyiSohbet.Com ‘dur. Sitemize giriş yaparak dilediğiniz şekilde sohbet edebilirsiniz. Anında sohbet’e bağlanmak ve yeni insanlar tanımak için SOHBET’e BAĞLAN linkine tıklayabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Comments